Til organisationer
og samarbejdspartnere

I Lommefilm kombinerer vi læring, kreativitet og samfundsengagement, når vi involverer landets skoleelever i meningsfulde og vedkommende forløb. Det gør vi gennem kampagner, workshops og film. Det har vi gjort i 20 år. Så har jeres organisation et budskab, der skal ud til børn og unge, er vi den oplagte partner.

Det kan vi hjælpe jer med

Kampagner

Vi inddrager eleverne aktivt i jeres kampagne. På workshops ude på skolerne, guider vi eleverne til at skabe film, artikler, billeder og podcasts på deres egne enheder med jeres budskab i centrum.

Ved at gøre eleverne til aktive medproducenter vækker vi deres nysgerrighed, skabertrang og ikke mindst deres stillingtagen til kampagnens budskab og formål. Vi understøtter elevernes arbejde med undervisningsmaterialer og film, der skal inspirere. Og vi opretter en dedikeret kanal til jeres kampagne på vores hjemmeside, hvor eleverne trygt og sikkert kan uploade deres produkter. Ikke mindst så larmer vi. På sociale, lokale, regionale og nationale medier, når vi fortæller den gode historie om, hvordan vi sammen med jer involverer, aktiverer og engagerer landets elever. Over årene har vi opbygget et stort og bredt netværk af skoler og lærere, der sammen med deres elever står parat til at kaste sig kreativt over den næste kampagne.

Filmproduktion

Hos Lommefilm tror vi på filmens unikke evne til at gøre komplekse emner tilgængelige og vedkommende.

Film spiller ofte en central rolle i de undervisnings- og kampagnematerialer, vi udvikler sammen med vores samarbejdspartnere. Vi producerer også film, der står stærkt alene; undervisningsfilm, casefilm, speeddrawingfilm, dokumentarer og VR-oplevelser. Uanset formatet er vi leveringsdygtige i alle slags professionelle filmproduktioner.

Workshops

Vi er eksperter i at designe og facilitere workshops, der inddrager jeres målgruppe på en meningsfuld måde.

Workshoppen er hjertet i vores kampagner. Men måske har din organisation brug for et kort forløb over en dag eller en uge, hvor det er workshoppen, der står i centrum?

Vi har stor erfaring i at samarbejde med kulturorganisationer, filmfestivaler, biblioteker, skoler og andre om skræddersyede forløb, der passer præcis til jer og den målgruppe af unge, I ønsker at involvere.

I Lommefilm…

/ Møder vi målgruppen i øjenhøjde. Bogstaveligt talt. Hvert år afvikler vi mere end 100 workshops og events på grundskoler, efterskoler og ungdomsuddannelser over hele landet.

/ Tager vi hånd om jeres kampagne fra start til slut. Og nogle gange før. Vi har stor erfaring med at søge fondsmidler, der kan realisere jeres projekt sammen med os.

/ Har vi kommunikeret så forskellige emner som unges alkoholvaner, livreddende førstehjælp, psykisk sårbarhed, grøn omstilling, digital dannelse og frivillighed. For blot at nævne nogle få.